Slovensko
3. júna 2026

Štát trestá pracujúcich rodičov: Kauza „Pán Jaroslav“ odhalila absurdné diery v daňovom bonuse. Predložili sme novelu zákona, ktorá rodičov pred vracaním peňazí štátu ochráni

Bratislava, 2. júna 2026 Prípad otca, od ktorého štát po ročnom zúčtovaní daní žiada vrátenie daňového bonusu na deti vo výške 5175 eur, vyvolal oprávnenú vlnu kritiky. Vládou zmenený zákon totiž pri výpočte bonusu posudzuje príjem rodičov individuálne, čím diskriminuje a fakticky trestá rodiny s jedným pracujúcim živiteľom. Poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka z Konzervatívcov – KÚ predložil do parlamentu novelu zákona o dani z príjmov, ktorá túto nespravodlivosť odstraňuje.

Kauza „Pána Jaroslava“ – Miroslava Vondráška z Devínskej Novej Vsi – naplno odhalila krutú realitu rodín na Slovensku. Otec štyroch detí, ktorý mal dve zamestnania, aby uživil svoju rodinu a zabezpečil jej nové bývanie, zostal po ročnom vyúčtovaní v šoku. Štátu má vrátiť 5175 eur, ktoré predtým dostal na daňovom bonuse na svoje deti. Dôvodom je nespravodlivé nastavenie systému, ktorý rodinu nevníma ako ekonomický celok.

„Rodina Miroslava Vondráška je ukážkovým príkladom rodiny, ktorú by si mal štát hýčkať a podporovať ju. Rodičia vychovávajú štyri deti, nič od štátu nechcú a ešte vďaka dvom prácam otca rodiny výraznejšie prispievali štátu daňami a odvodmi. Je neprípustné, aby štát trestal takýchto rodičov, ktorí si zaslúžia našu úctu,“ uviedol predseda strany Konzervatívci – KÚ Milan Krajniak a dodal: „Vyzývame premiéra Fica, ministra financií Kamenického a vládnych poslancov, aby rodine pána Vondráška a ďalším podobným rodinám pomohli a podporili nami predložený návrh zákona. Som presvedčený, že ani vláda nechce, aby prehrával každý – rodiny s deťmi, aj štát na daniach a odvodoch.“

 

Rodiny s príjmom od jedného rodiča nebudú musieť vracať štátu peniaze za daňový bonus. Riešením je spoločné hospodárenie rodičov

Poslanec Konzervatívcov – KÚ Richard Vašečka preto preložil návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a prináša vyvážené a adresné riešenie. Novela zavádza spravodlivejší mechanizmus, ktorý umožňuje legálne zohľadniť spoločné hospodárenie oboch rodičov.

Navrhujeme možnosť zníženia základu dane na polovicu pre účely výpočtu daňového bonusu, čo v praxi znamená, že príjem rodiny sa bude posudzovať férovejšie a lepšie odzrkadlí reálnu životnú situáciu domácnosti. Tento krok zabráni tomu, aby rodiny s jedným pracujúcim živiteľom prichádzali o finančnú podporu na deti len preto, že ich príjmová štruktúra nezapadá do byrokratických tabuliek súčasného zákona,“ vysvetľuje poslanec NRSR a podpredseda strany Konzervatívci – KÚ Richard Vašečka.

Vašečka zároveň upozornil, že v „parlamente už mesiace čaká náš ďalší návrh, ktorý by zabezpečil, aby rodiny nemuseli vracať vyplatený daňový bonus pri ročnom zúčtovaní. Táto vládna koalícia si však nenašla čas na jeho prerokovanie. Rodiny na pomoc stále čakajú.“

 

Kauza Pána Jaroslava – ako sa Bratislavčan Miroslav stal nechtiac celebritou

Pán Jaroslav – v skutočnosti Miroslav Vondrášek – žije spolu s manželkou a ich štyrmi deťmi v Bratislave. Nakoľko si chceli kúpiť väčšie bývanie, Miroslav začal popri hlavnom pracovnom pomere v Dopravnom podniku mesta Bratislava pracovať na polovičný úväzok aj ako vodič autobusu. V roku 2024 ešte bolo všetko v poriadku.

„Keď mi však prišlo vyúčtovanie za rok 2025, pomyslel som si, že sa niekto musel kolosálne pomýliť. Vraj mám nedoplatok 5 175 eur. Viete si ten šok predstaviť. Ako ma informovali na personálnom oddelení, musím vrátiť daňový bonus na deti, pretože moja hrubá mzda z dvoch zamestnaní presiahla 3 600 eur mesačne. A pretože som mal podľa zákona privysoký príjem, štát mi nielenže nepriznal nárok na daňový bonus na deti, ale na základe ročného zúčtovania musím vrátiť sumy bonusu, ktoré mi vyplatili v roku 2025,“ vysvetľuje Miroslav Vondrášek.

Nespravodlivosť je v tom, že zatiaľ čo rodina pána Miroslava na daňový bonus nárok nemá, rodina, v ktorej jeden rodič pracuje napr. ako generálny riaditeľ a druhý zarába priemernú mzdu, bonus dostane. Rodina so štyrmi deťmi s jedným pracujúcim rodičom s hrubou mzdou vo výške dvojnásobku priemernej mzdy a mamou na materskej dovolenke nárok na daňový bonus nemá.

Na základe vlastných skúseností a porovnania s okolitými krajinami, kde Slovensko dopadlo najhoršie v rámci daňového nastavenia systému voči rodinám, sme sa rozhodli v Národnej rade zabojovať za spravodlivú rodinnú politiku. Súčasné nastavenie daňového bonusu, transakčná daň či vysoké odvody namiesto podpory v čase nízkej pôrodnosti rodiny s deťmi diskriminujú a trestajú za prácu. Ľudia sú už unavení a nahnevaní z neustálych prekážok, preto v našich pripravovaných nových brožúrach jasne ukazujeme tieto nespravodlivosti a prinášame konkrétne riešenia. V mene všetkých dotknutých slovenských rodín dnes naliehavo prosíme poslancov, aby odhodili politické tričká, podporili legislatívne zmeny a zastavili finančné trestanie pracujúcich rodičov,“ vyzýva Miroslav Vondrášek.

 

Apel na poslancov a vládnu koalíciu

Podľa analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vládny balík konsolidačných opatrení na rok 2026 významne zaťažuje slovenské domácnosti, no najväčší je dopad konsolidácie práve na pracujúce rodiny s deťmi. Ignorovanie dier v daňovom systéme zo strany vládnej koalície vyvoláva vážne otázky o skutočných prioritách verejných politík.

Predkladateľ novely Richard Vašečka preto apeluje na všetkých poslancov Národnej rady SR, bez ohľadu na politickú príslušnosť, aby návrh podporili. „Cieľom novely je posilniť základnú spravodlivosť daňového systému, podporiť stabilitu rodín a aktívne prispieť k zvráteniu nepriaznivého demografického vývoja na Slovensku. Štát musí rodiny vychovávajúce budúcu generáciu aktívne chrániť, nie ich ekonomicky likvidovať,“ zdôrazňuje Vašečka.

 

Príbehy ďalších potrestaných rodín s jedným pracujúcim rodičom

Mama Zuzana

Dvaja partneri s dvoma školákmi prišli o 3000 eur, ktoré im budú chýbať napríklad pri zabezpečovaní prázdninového režimu. Žiadna dovolenka, žiadny tábor. Zuzana ľutuje rok, ktorý venovala práci na úkor rodiny, snažila sa totiž profesijne dobehnúť výpadok po materskej dovolenke. Štát jej zobral 60 % odmien a vyúčtoval nedoplatok 3000 eur. Stratila akúkoľvek motiváciu sa v práci viac snažiť. 

Rodina so štyrmi deťmi vo veku 9 až 2 roky

Rodina prišla o 3600 eur. Nevedia si vytvoriť finančnú rezervu napriek veľkému úsiliu otca rodiny. Veľkú časť výdavkov tvorí hypotéka, naposledy museli veľkú sumu dať na servis auta. Na dovolenku nepôjdu a ďalší veľký nečakaný výdavok budú musieť riešiť pôžičkou. Manžel navyše hodnotí, že za posledných 5 rokov napriek snahe, kariérnemu rastu a nárastu nominálnej hrubej mzdy o 20 % svojej rodine nijak životnú úroveň nezvýšil, lebo v čistom prinesie rodine menej. A to najmä kvôli protirodinným opatreniam súčasnej vlády.

 „Ani my nemáme nárok na daňový bonus, lebo mužovi zvýšili plat o 200 euro, čo v čistom je oveľa menej a daňový bonus na štyri deti zrazu nemáme…najmladšia akurát dosiahla 3 roky, do škôlky ešte nechodí, do roboty nemôžem ísť, keďže ju nemám kde dať, živnosť ktorú som roky mala a podnikala, som zavrela lebo však s minimálnymi odvodmi sa teraz zbláznili,“ hovorí matka rodiny.

Rodina s 3 deťmi vo veku 2, 5 a 10 rokov. Mama na invalidnom dôchodku 

Dostávam 340 eur mesačne a som na rodičovskej dovolenke s najmladším dieťaťom, muž pracuje. Minulý rok sedem mesiacov robil na Slovensku a poberal mesačne daňový bonus na deti, čo bolo 300 eur. Potom bol dva mesiace na úrade práce a následne si našiel prácu v Rakúsku, tri mesiace odpracoval tam, plat v hrubom 2000 eur. Ale jeden mesiac mal nadčasy a prišla mu v decembri aj polovica 14. platu, na ktorú mal nárok. Pri podaní daňového priznania vyšlo najavo, že naša rodina musí štátu vrátiť celý daňový bonus, lebo vraj naň vlastne už nemá nárok. Minulý rok by sme ho ešte mali, ale teraz už nie… 2100 eur. Lebo v zahraničí zarobil viac ako 10% celkového príjmu,“ hovorí matka rodiny.

Veronika, mama piatich detí

Manžel je živiteľ, ja som doma so synom so zdravotným postihnutím. Podľa štátu zarába nadpriemer, no nikto neberie do úvahy, že ťahá 7 ľudí. Tiež mal obrovský nedoplatok. Štát by mal brať do úvahy počet členov domácnosti, nielen hrubý príjem.“

Marek

Máme podpriemerný spoločný príjem, ale na bonus nárok nemáme. Ak by manželka člena vlády zarábala 1 500 eur a on milión, bonus dostanú. My nie. Rozumieme tomu správne, páni poslanci?“

Janka

Vlastne sa neoplatí navyše pracovať, občan je za to potrestaný. Vnímam to ako neváženie si slušného pracujúceho človeka.“

Pani Natália (dve zamestnania)

Opustila som druhé zamestnanie. Vyrátala som si, že po zdanení a strate daňového bonusu bol pomer času v práci a čistého zárobku smiešny. Štát úplne popiera demografickú realitu.“

Elena

V rámci konsolidácie som prišla o prácu. Kvôli odstupnému som mala jeden mesiac vyšší príjem a bum – nedoplatok 1 100 eur. Vitajte na Slovensku.“

Inge

Mám dve dievčatá 18+. Podpora od štátu nula bodov. Po škole pravdepodobne zostanú v zahraničí. Akcia a reakcia – nemajú byť za čo vďačné nášmu systému a potom sa čudujeme, že je tu únik mozgov.“

Program

Politické tézy
  • Silný štát
  • Stabilné hodnoty
  • Zodpovedné
 rozhodnutia
  • Rodina je základ
 spoločnosti
  • Chránime
 tradície
  • Budujeme
 budúcnosť
Ekonomický program Plán pre 7 bohatých rokov
  • Práca, rast a
 prosperita pre
 Slovensko
  • Silná ekonomika
  • Lepší život

Podporte nás

Ak nás chcete finančne podporiť, môžete tak urobiť dobrovoľným príspevkom na náš účet.

IBAN: SK53 0900 0000 0051 5518 3553

Chcete sa ku nám pridať a pomôcť nám ako člen, alebo dobrovoľník? Napíšte nám email a my sa vám ozveme.

info@smekonzervativci.sk